01.09.2014

1 września 1939

   Witam Was w pierwszym poście w nowym roku szkolnym! Pewnie większość z Was zbytnio się nie cieszy (ja też nie), ale trzeba do tego podejść w miarę z optymizmem. Szczególnie biorąc pod uwagę wydarzenia sprzed 75 lat. 31 sierpnia dzieci szykowały się do szkoły, te, które szły do pierwszej klasy, pewnie bardzo się cieszyły... a tu 1 września o godz. 4:45 niemiecki okręt Schleswig-Holstein zaatakował Hel i tym samym wybuchła II wojna światowa. I mimo że my zawsze narzekamy na szkołę (ja też!), wymyślamy różne sposoby na uniknięcie nauki i marzymy o tym, żeby ją zamknięto, to jednak... W taki dzień jak dzisiaj powinniśmy może spróbować pomyśleć w ten sposób, że mamy wolną Polskę, że możemy pójść dzisiaj na rozpoczęcie roku szkolnego, spakować plecak, jutro pójść na pierwsze lekcje i przez cały kolejny rok się uczyć. Te dzieci, którym odebrano możliwość edukacji w latach 1939-45, oddałyby zapewne wszystko, aby móc teraz być na naszym miejscu. I z taką świadomością powinniśmy zacząć ten rok szkolny. 


   Taki historyczny, niebywały raczej na moim blogu post chciałabym połączyć jeszcze z krótką, bardziej nawet fotorelacją z Muzeum Schindlera w Krakowie ( http://www.mhk.pl/oddzialy/fabryka-schindlera; ul. Lipowa 4). Wszystkim, którzy oglądali film "Lista Schindlera", na pewno już co nieco o tym miejscu wiadomo. W dawnej fabryce znajdują się teraz wystawy: jedna stała o nazwie "Kraków - czas okupacji 1939-1945" i druga, czasowa "Krakowscy Wyklęci". Miałam możliwość zobaczyć je obie, jednak zdjęcia mam tylko z tej stałej, która zresztą była ciekawsza i o wiele, wiele dłuższa.  Rynek w Krakowie jako najpierw jako Alter Markt, potem Adolf-Hitler Platz


 Zdjęcia volksdeutchów


 Odznaki volskdeutchów w GG


 Nie pamiętam czego to się tyczyło...


 Legendarne biurko Oskara Schnidlera


Lista "Żydów Schindlera"

  Tych zdjęć miałam więcej, ale niektóre są w pionie i mimo tego, że są obrócone, tutaj dodawały się poziomo. Jutro spróbuję dodać je jeszcze raz, a na razie będzie tylko tyle.
  Życzę Wam miłego jutrzejszego pierwszego dnia szkoły!
  Do napisania! <3

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawie przedstawione. Kocham elementy historyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam w tym muzeum , zrobiło na mnie ogromne wrażenie.

  http://milionioliwka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że w szkołach zamiast uczyć historii Polski, przez kilka lat uczymy się o starożytności.. a później szary człowiek nie zna nawet daty powstania, I, II wojny swiatowej itd.. Fajny wpis. :)

  W wolnej chwili zapraszam do siebie:
  http://niekoffanaa.blogspot.com
  Oraz na drugiego bloga: http://nkfn.pinger.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą! Nie dość, że to w ogóle niepatriotyczne, to jednak według mnie historia Polski dla każdego Polaka powinna być ważniejsza od historii Rzymu, Grecji itd. Nie rozumiem, dlaczego program edukacji jest tak beznadziejnie ułożony... I dziękuję :3

   Usuń