17.06.2014

Haute couture

Jako że blog jest głównie poświęcony modzie, to pomyślałam sobie, że może warto byłoby coś o niej napisać. Akurat padło na bardzo dobrze znane wszystkim haute couture. Do napisania o tym zainspirował mnie obejrzany przed chwilą dokument BBC "The Secret World of Haute Couture" (klik! - https://www.youtube.com/watch?v=Wqkgo6fV8q8&feature=kp). Film okazał się naprawdę ciekawy, ale o czym tak konkretnie jest nie zdradzę. Musicie obejrzeć sami :3
Wracając do samego w sobie pojęcia haute couture - oznacza to wysokie krawiectwo (z fr.) i jest to dział luksusowego krawiectwa. Charakteryzuje się tym, że ubrania są szyte ręcznie, na miarę, wykonane są z najwyższej jakości materiałów, zawsze pięknie zdobione.  Haute couture narodziło się w 1945r. we Francji i jest chronione przez przepisy prawne. Żeby daną kolekcję zakwalifikować do h.c., muszą zostać spełnione różne warunki (ręczne szycie, określona liczba pracowników i modelek, przynajmniej dwa warsztaty - pracownie, przynajmniej dwa pokazy różnych kolekcji w roku, zużycie określonej powierzchni materiału). Także wcale nie jest to takie łatwe.


  h.c. Jean Patou

Za pierwszą z wielkich osobistości francuskiego h.c. uważana jest Rose Bertin. W 1770 r. otworzyła dom mody o nazwie Le Grand Mogol. Wprowadzona na dwór przez królową Marię Antoninę zaczęła dyktować modę wśród dworskiej elity, zyskując tytuł Ministra Mody.
Kolejną ważną osobą jest Charles Frederick Worth (XIX w., czasy Napoleona III). Na praktykach był w domu mody Gagelin, a potem utworzył swój własny, usytuowany w pobliżu placu Vendôme. To on wprowadził pokazy mody z udziałem modelek i był twórcą idei tworzenia całej kolekcji. Nazywany jest ojcem haute couture, mimo że nie był ani pierwszym, ani jedynym twórcą paryskiego h.c.
Inne ważne osoby francuskiego h.c. to m.in. siostry Callot, Jean Patou, Paul Poiret, Lanvin, Chanel, Balenciaga oraz Dior. Najbardziej znani twórcy h.c. z lat 60. XX w. to Yves Saint Laurent, Pierre Cardin, André Courrèges oraz Emanuel Ungaro, a potem także Christian Lacroix, Jean-Paul Gaultier i Thierry Mugler.

Tak, korzystałam z Wikipedii :D


h.c. Dior


h.c. Givenchy


h.c. Chanel

Papatki! :3

2 komentarze:

 1. Uwielbiam HC, a zbliżenie na biżuterię (gif nr 3) niesamowite! Na te rzeczy można patrzeć i patrzeć :)

  buziaki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też urzekło! Oglądam to i oglądam, a przestać nie mogę :D

   Usuń