19.06.2014

Street art - murale

Cześć Wam! To chyba będzie mój drugi sensowny post w ciągu całego istnienia bloga, gratulacje dla mnie. Ostatni był o modzie, dzisiaj będzie o sztuce. Tak konkretniej o sztuce ulicznej, czyli muralach.
Co to murale, na pewno każdy wie. Kolebką tej dziedziny sztuki był Meksyk (nazwa pochodzi z j. hiszpańskiego - murales). Stamtąd też pochodzą prekursorzy wielkoformatowego malarstwa, np. Diego Rivera, Clemente Orozco czy Rufino Tamayo, działający w latach 20. i 30. XX w. W tym czasie murale bywały głównie narzędziem ideologicznej propagandy, zwłaszcza w przedstawianiu historii krajów Ameryki Łacińskiej.


 Mural - historia Meksyku

W Polsce pierwsze odsłony murali pojawiły się w czasach PRL-u i propagowały monopolistów (np. PKO) czy właśnie politykę PRL-owską. Teraz jednak mają za zadanie reklamować coś (np. zachęcać do czytania, jak mural na krakowskim Podgórzu) czy po prostu wzbudzać emocje odbiorcy i przy okazji upiększać miasto. Oczywiście, nie mowa tu o napisach w stylu "JŻS" czy "Sracovia" etc...(to tylko przykład, niech fani Cracovii się nie oburzają). To jest niestety żałosne i, nie ukrywajmy, brzydkie. Ale już ładnie wymalowane logo klubu piłkarskiego może wyglądać całkiem przyzwoicie.


Murale w PRL-u


Kraków, Podgórze


 Tarnów


Kraków, Zabłocie (wiem dzięki Oldze <3)

W ciągu mojego jakże długiego, bo prawie piętnastoletniego życia miałam przyjemność uczestniczyć już w jednym malowaniu muralu (przy Bibliotece Wojewódzkiej, ul. Rajska 1, Kraków). Niestety nie mam zdjęć, ale jak ktoś ma czas i ochotę (już to widzę), to może sobie pojechać i zobaczyć. Pod koniec sierpnia jednak znowu będę robić coś takiego, tym razem przy MDK na Al. 29 listopada 102, z czego bardzo się cieszę i nie mogę się doczekać! Ale to dopiero w sierpniu.
A na razie zostawiam Was ze zdjęciami :3  
Do napisania!

2 komentarze:

  1. w Warszawie jest ich pełno, uwielbiam odkrywać nowe :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie byłam wczoraj i widziałam mnóstwo fajnych, szczególnie dużo związanych z Powstaniem Warszawskim

      Usuń